Najczęstsze pytania
Więcej odpowiedzi znajdziecie Państwo na Fanpage Facebook Gabinetu - odnośnik w prawym górnym rogu ekranu.
1. Jakie dolegliwości można leczyć tą metodą?
Dolegliwości bólowe samego kręgosłupa, jak i bóle kręgopochodne do których zaliczamy: bóle głowy, bóle barków i bioder, bóle kończyn górnych i dolnych, bóle opasujące, odczucia drętwienia, mrowienia, usztywnienia, także wady postawy. Dolegliwości spowodowane chorobami kręgosłupa jak: choroba zwyrodnieniowa, dyskopatia, wypuklina jądra miażdżystego, przepuklina jądra miażdżystego ....
2. Jakiego typu leczenie jest stosowane?
Moim celem jest zaopiekowanie się cierpiącym z powodu dolegliwości kręgosłupa, badanie, zabiegi manualne, ale także edukacja Chorego.
W mojej praktyce lekarskiej zwracam uwagę na to, że:
- przyczyny dolegliwości bólowych kręgosłupa najczęściej nie mają swego początku w chwili wystąpienia bólu lecz wiele lat przed.
- ból nie jest chorobą, lecz tylko objawem choroby - zwalczając za wszelką cenę ból nie leczymy choroby, a tylko likwidujemy objawy.
- leczenie dyskomfortu (ból, drętwienie, mrowienie, zaburzenia czucia) - oprócz zewnętrznych metod leczniczych (lekarz, rehabilitant, fizjoterapeuta) wymagają zrozumienia przyczyn takiego stanu i zmiany higieny życia przez samego Chorego.
3. Jaka ilość zabiegów jest potrzebna, aby poczuć poprawę?
To oczywiście zależy od indywidualnego przypadku Chorego. Zauważalną poprawę większość Chorych odczuwa już po pierwszej 10 dniowej kuracji.
W sporadycznych przypadkach konieczne są 2-3 turnusy terapeutyczne, aby uzyskać zmniejszenie dolegliwości. Niezwykle ważna i decydująca o skuteczności terapii jest regularność dokonywania zabiegów i przestrzeganie zaleceń lekarza w trakcie i po leczeniu.
4. Co należy zabrać ze sobą na pierwszą wizytę i zabieg?
Podczas pierwszej wizyty niezbędne są przeglądowe zdjęcia RTG całego kręgosłupa.
Wszystkie inne badania, które robił Chory w trakcie dotychczasowego leczenia (karty informacyjne z leczenia szpitalnego, sanatoryjnego i inne).
W trakcie stawiania diagnozy, bądź już leczenia może nastąpić konieczność rozszerzenia badań o rezonans magnetyczny (MR), tomografię komputerową (CT), badanie ultrasonograficzne (USG), scyntygrafię i inne.
5. Jak Chory powinien przygotować się do zabiegu?
Zabieg nie wymaga od Chorego jakiegoś specjalnego przygotowania. Warto jednak pamiętać o luźnym i niekrępującym stroju. Niewskazane jest posiadanie biżuterii (łańcuszki, naszyjniki itp.).
6. Jak długo trwa kuracja?
Pierwsza kuracja trwa 10 dni. W bardzo rzadkich przypadkach może być wydłużona do 14 dni. Zabiegi wykonywane są 2 razy dziennie w godzinach porannych i popołudniowych.
7. Czy wystarczy jedna kuracja?
Nie, kolejne turnusy rehabilitacyjne ustalane są na podstawie stanu zdrowia Chorego pod koniec pierwszej kuracji. Najczęściej jest to po 6-8 tygodniach na 6 dni, następne po 3-4 miesiącach na 6 dni, a następnie, co pół roku na 6 dniowe kuracje celem uniknięcia nawrotów dolegliwości. Po ustąpieniu dolegliwości i ustabilizowaniu całego kręgosłupa Chory umawiany jest raz w roku na 6 dniowe kuracje.
8. Jak można rozpocząć leczenie?
Należy telefonicznie (+48) 601 36 55 66 - umówić się na pierwszą kwalifikacyjną wizytę, podczas której Chory jest badany, oceniane są zdjęcia RTG i inna dokumentacja medyczna. Wtedy też Chory dowiaduje się o istocie i przyczynach choroby, sposobach postępowania w trakcie kuracji i po leczeniu.
9. Co w sytuacji, kiedy przerwę zaplanowane leczenie?
Nagłe przerwanie leczenia ma olbrzymi wpływ na skuteczność całej terapii. Każdy taki przypadek jest indywidualnie analizowany przez lekarza i najczęściej skutkuje decyzją o przerwaniu procesu leczenia.
10. Czy zabieg może prowadzić do powikłań?
Metoda dr Palucha jest wyjątkowo bezpieczna. Należy jednak pamiętać o przestrzeganiu i ścisłym wykonywaniu zaleceń lekarza podczas samego zabiegu jak i pomiędzy kuracjami. Ponieważ tą metodą zajmują się wyłącznie doświadczeni lekarze pierwsza wizyta służy badaniu Chorego, analizie badań dodatkowych, co ma na celu wyeliminowanie innych przyczyn bólu, a co za tym idzie ewentualnych powikłań.
11. Czy zabieg jest bolesny?
Zabiegi są wykonywane w taki sposób aby nie powodować dodatkowego bólu - poza tym który wywołuje sama choroba.
12. Czy metodę dr Palucha można polecić kobietom w ciąży cierpiącym na bóle kręgosłupa?
Tak. Metoda dr Palucha pozwala łagodnie i bezpiecznie dla zdrowia dziecka zmniejszyć lub pozbyć się bólów kręgosłupa przyszłej mamy.